Detská nádcha

25.12.2023

Nádcha  resp. soplíky u detí trápia väčšinu rodičov.  Aj keď je to súčasť detského veku a sprievodný jav pri ochorení, väčšina rodičov stráca trpezlivosť a chcú tieto príznaky rýchlo a radikálne riešiť. 

Dávam Vám do pozornosti skvelý článok detskej ORL lekárky  MUDr.Lenky Čábalovej (ORL oddelenie Fakutná nemocnica Ostrava), ktorá zrozumiteľne vysvetľuje a racionalizuje prístup k tomuto "problému ". 
 https://tchiboblog.sk/ako-sa-zbavit-nadchy/

V našich končinách sa až príliš často využívajú antihistaminiká (Fenistil,  Dithiaden,  Aerius, Zodac, ...), lokálne antibiotiká (Pamycon, Uniflox, ...), ktoré sa vo vyspelých krajinách už dávno nevyužívajú, pretože takmer 90% infekcií horných dýchacích ciest je vírusových, teda bez potreby použitia týchto liekov.
Ako sa hovorí:  " neliečená nádcha trvá týždeň,  liečená nádcha trvá 7 dní". 
Hlavné zásady pri nádche sú nasledovné: 

1. Nechať dieťa doma aspoň týždeň, je úplne jedno aký má soplík (číry, biely, žltý, zelený, ...), všetky soplíky sú na začiatku infekčné, ak dieťa veľa kýcha a soplí.
2. Vykvapkávať a preplachovať nos nosovými kvapkami a sprejmi, zo začiatku zvoľte hypertonické, na prevenciu sú lepšie izotonické a ľahko hypotonické roztoky (Physiomer, Sterimar, Vincentka, ...). Tieto roztoky zriedia hlien k lepšiemu uvoľneniu.  Na zníženie opuchu a spriechodnenie nosových dutín podávajte dekongestíva (Nasivin, Olynth, Otrivin, ....) 5-7 dní ak je to potrebné.  
Vhodné je konvičkovanie a domáce inhalátory resp. nebulizátory.
Nikdy nezabúdajte na dôkladné vysmrkanie nosa resp. odsávanie hlienov u menších detí.  

Zázračný liek na nádchu NEEXISTUJE. Je potrebná len správna starostlivosť a trpezlivosť.  

Diéta je potrebné dobre preliečiť a nedávať nedoliečené dieťa predčasne do kolektívu + dbať aj na prevenciu. 

S nádchou si inak zdravé ľudské telo skoro vždy nakoniec poradí samo

Ak sa stav nelepší po 5 dňoch alebo sa zhoršuje - trvajú alebo sa pridajú teploty a bolesti hlavy, opuchy okolo očí je potrebné navštíviť lekára.