Fimóza u chlapcov a iné ich problémy

28.08.2024

Fimóza:

Väčšina novorodených chlapcov má prirodzene zúženú predkožku na genitáli (nedá sa stiahnuť cez žaluď). Predkožka je v prvých mesiacoch úzka, býva vnútornou plochou prilepená k žaluďu. Ide o úplne prirodzený stav, časom sa postupne odliepa ( odlučujú sa bunky, odlučuje sa pomaly epitel čo môžeme pozorovať cez kožu ako presvitajúca biela gulička na žaludi – "keratínová perla", ktorá aj je celkom uzavretá, tak je sterilná) a predkožka sa dá stiahnuť cez žaluď do 3 rokov.

Odborníci a teda urológovia sú v otázke sťahovania predkožky nejednotní. Jedni odporúčajú vôbec nemanipulovať s predkožkou minimálne do 3 rokov veku dieťaťa ak dieťa nemá žiadne problémy s močením, iní odporúčajú nenásilné "skúšanie" sťahovania predkožky už od 6. mesiaca života hlavne po kúpeli - najlepšie na konci, keď je koža mäkká a vláčna.

Hygiena:

Cieľom je opláchnuť žaluď a odstrániť zvyšky moču a sekrét z predkožkového vaku (smegma). Ak sa žaluď a predkožka neopláchnu, zvyšky moču a smegma sa môžu zapáliť a vznikne hnisavý zápal predkožky, ktorý sa prejaví opuchnutím, bolestivosťou, začervenaním a hnisavým zapáchajúcim výtokom. Vtedy pomôže harmančekový / repíkový kúpeľ alebo antibiotická masť lokálne. Ak je fyziologická fimóza kompletná, umývajte penis len zvonku pod tečúcou teplou vodou. Mydlo treba použiť v prípade znečistenia predkožky stolicou. Musí však byť jemné, nedráždivé, bez parfémov – detské. Po umytí je potrebné predkožku opäť stiahnuť cez žaluď. Preferuje sa umytie genitálu pod prúdom čistej vody, nie v kúpeli, aby sa nedostali do predkožkového vaku nečistoty z vody.

Do 3. roka sa dá pretiahnuť predkožka u takmer 90% chlapcov, predkožka sa fyziologicky vyvíja a je veľmi individuálne, kedy povolí a dá sa stiahnuť cez žaluď.

Nešetrné sťahovanie predkožky u novorodencov a dojčiat môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri neopatrných pokusoch sa môžu objaviť jazvičky (mikrotrhlinky), do ktorých môžu preniknúť baktérie, u bábätiek aj zo stolice. To všetko môže mať za následok vznik zjazvenej fimózy (sekundárnej /získanej) – zúženej predkožky, ktorá sa potom musí riešiť operačne.

Ak sa predkožka začína uvoľňovať, sťahujte ju len pokiaľ to ide, jemne, nikdy nie nasilu. Ak to vôbec nejde, o nič sa radšej nepokúšajte a genitálie umývajte tak, ako ostatné časti tela.

Po 3.roku chlapca s naďalej prítomnou fimózou nestresujeme, hlavne ak nemá žiadne ťažkosti s močením. V prípade, že sa dá predkožka stiahnuť len málinko, na zúžené miesto sa dá aplikovať 2xdenne kortikoidná masť (nie krém) po dobu 4-10 týždňov, kedy sa stav môže zlepšiť, rovnako môžete skúsiť Pinďa masť (zmes bylín), masť zo slezu (slezová masť), kúpele s bylinkou Slez nebadaný.

U chlapcov s pretrvávajúcou fimózou aj po 5.roku alebo u chlapcov mladších ako 5 rokov s ťažkosťami s močením, opakovanými infekciami močových ciest je potrebné urologické vyšetrenie, kde urológ zváži ďalší postup.

sekundárna / získaná fimóza – predkožka nie je prilepená, no kvôli nepružnému tkanivu alebo kvôli jazvičkám nedokáže predkožka prejsť cez žaluď. K tomuto problému môže dôjsť kvôli zlej hygiene, ktorá vedie k častým zápalom. Preto je veľmi dôležité naučiť chlapcov i správnej očiste. V prvom kroku sa táto fimóza lieči hormonálnymi masťami a kúpeľmi v harmančeku alebo repíku. V prípade pretrvávajúcich problémov je potrebné urologické vyšetrenie

parafimóza – ide o stav, keď sa predkožka dá pretiahnuť cez žaluď, ale nedokáže sa vrátiť späť, čo spôsobuje silné bolestivé stavy. V tomto prípade je nutná okamžitá urologická intervencia.

Krátka uzdička:

 – je istou formu fimózy, ide o skrátenú uzdičku, ktorá je zvyčajne pružná a nespôsobuje žiadne problémy. No ak je veľmi krátka, dochádza k častému krvácaniu, neskôr môže dôjsť i k bolestivým procesom hojenia. Často tento problém prechádza až do puberty a dospelosti a následne sa ukazuje i krvácaním po pohlavnom styku, keď sa uzdička nedokáže počas erekcie poriadne natiahnuť. Tento problém sa rieši urologickým zákrokom.

Nezostúpené semenníky: 

 Vo väčšine prípadov nastáva u predčasne narodených chlapčekoch, no nie je výnimkou ani pri donosených deťoch. Problémom je, že "vajíčka" majú postupne počas vývoja zostupovať do mieška. Keď sa tak nestane do pol roka, musí sa tento problém riešiť chirurgickým zákrokom, pretože by to mohlo viesť k neplodnosti alebo k iným vážnym zdravotným rizikám. Nezostúpené môže byť len jeden, ale aj oba semenníky.

Vodný pruh - hydrokéla:

Je to pruh v oblasti mieška, ktorý sa prejavuje zväčšením jednej alebo oboch strán mieška. Obsahom pruhového vaku je tekutina, ktorá sa časom vstrebáva. Ráno býva malá, počas dňa sa zväčšuje. Zvyčajne do dvoch rokov ustúpi sama. Ak ju však chlapčekovia majú aj po 2 roku života potrebná je urologická chirurgická liečba.

Druhým rizikom je pruh v oblasti slabín (hernia inguinalis), ktorý môže nastať v situácii, keď nezostúpi semenník do mieška. Oba tieto prípady môžu viesť k bolestiam, zápalom a iným ťažkostiam. V takýchto prípadoch je vždy potrebné chirurgické vyšetrenie.