Kiahne
Ovčie kiahne - (varicella), vysoko infekčná vírusová infekcia, všeobecne spôsobuje mierne príznaky a je známa najmä tým, že na koži spôsobuje svrbivú vyrážku podobnú pľuzgierom. Po zotavení z ovčích kiahní zostáva vírus v tele latentný (bez príznakov) a môže neskôr v živote spôsobiť pásový opar.
Prenášajú sa z infikovaného človeka priamym kontaktom kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašľom, pri rozprávaní, slinami), ale aj nepriamo kontaktom s predmetom či povrchom, na ktorom sa vírus nachádza.
Inkubačná doba (čas, ktorý uplynie od infikovania po prejav prvých klinických príznakov) je pri tomto ochorení 7-21 dní. Toto ochorenie je nákazlivé ešte skôr (24-48h), než sa prejavia prvé príznaky. Chorý prestane byť infekčný v čase, keď sa posledný pľuzgierik premení na chrastu. Do tejto doby je nutná jeho izolácia a teda cca 10-14 dní.
Príznaky:
Príznaky infekcie ovčími kiahňami sú ľahko rozpoznateľné z dôvodu vyrážky, ktorú spôsobuje. Všetky kožné symptómy môžu byť prítomné naraz. Dlane rúk a chodidlá nôh sú ušetrené – nevyskytujú sa tam. Po nakazení je viacero príznakov:
- horúčka
- únava
- nechutenstvo
- bolesť hlavy a tela
- bolesť žalúdka, nevoľnosť
- kožná vyrážka, kožné hrčky naplnené tekutinou- pľuzgieriky, následne chrasty spôsobené prasknutím pľuzgierov, škvrnitá koža, skôrnatené vyrážky, kožné jazvy
Pľuzgieriky sú typickým a ľahko zistiteľným prejavom ochorenia. V počiatočnom štádiu sa začínajú objavovať červené škvrny, neskôr sa z nich formuje hrbolček, uprostred ktorého sa následne vytvorí pľuzgier so zakalenou tekutinou (táto tekutina je infekčná). Keď pľuzgier praskne, vznikne chrasta, ktorá pretrváva asi po dobu 10 dní – 2 týždňov a následne odpadne. Po tejto dobe sa vzniknuté ranky zahoja. Pľuzgiere veľmi svrbia a ak si ich pacient zoškrabne, vzniká jazva na celý život. Pri škriabaní navyše hrozí riziko vniknutia baktérií do rany a vzniku sekundárnej infekcie.
Najprv sa objavujú vyrážky na trupe, tvári ale aj vo vlasoch. Neskôr aj na končatinách. Pokryjú celé telo okrem chodidiel a dlaní (v počte asi 250 – 500 ks). Jednotlivé pľuzgiere sa nachádzajú v jednom čase v rôznych štádiách a počas choroby pribúdajú nové a nové (výsev ide vo vlnách á 2-3 dni).
Ak ste ovčie kiahne prekonali v minulosti, vytvorila sa Vám na voči nim celoživotná imunita. To znamená, že druhý raz sa nimi nenakazíte. Ak je však výsev veľmi nízky (rádovo len zopár pľuzgierikov) bez iných typických príznakov, nemusí dôjsť k dostatočnej imunitnej odpovedi a teda nie je pacient doživotne chránený voči kiahňam. Možnosťou je vyšetrenie protilátok z krvi po cca 3-4 týždňoch od ochorenia.
Vírus však v neaktívnej (latentnej) forme pretrváva v nervových bunkách mozgu a miechy. Ak preň nastanú vhodné podmienky vrátane oslabenia imunity, aj po rokoch sa vírus môže sekundárne prejaviť v podobe pásového oparu.
Komplikácie kiahní:
Ovčie kiahne sa najčastejšie vyskytujú u detí a zvyčajne vymiznú samé. Môže však spôsobiť závažnejšie príznaky a komplikácie u dospelých, najmä u tehotných osôb a osôb s poškodeným imunitným systémom. Komplikácie sú veľmi zriedkavé, ale môžu zahŕňať:
- bakteriálnu infekciu kože alebo krvi
- dehydratácia
- pneumóniu (infekciu a zápal pľúc),
- problémy so zrážaním krvi
- problémy s pečeňou
- encefalitídu (opuch a zápal mozgu)
- cerebelitída (zápalový syndróm, ktorý spôsobuje disfunkciu mozgu)
- syndróm toxického šoku.
Prevencia:
Najúčinnejším spôsobom prevencie ovčích kiahní je očkovanie. Očkovacia látka proti ovčím kiahňam je v niektorých členských štátoch EÚ/EHP súčasťou očkovacieho kalendára pre deti. U nás očkujeme vakcínou Varivax, ktorú si pacient hradí sám, podávajú sa 2 dávky s odstupom 1 mesiaca (4 týždňov).
Vyhýbanie sa kontaktu s osobami, ktoré majú ovčie kiahne alebo pásový opar (ktorý je spôsobený tým istým vírusom), môže znížiť riziko nakazenia sa vírusom.
Liečba
Keďže ovčie kiahne zvyčajne vymiznú samé, nie je potrebná žiadna špecifická liečba, pretože sa pacienti zotavia sami.
- voľnopredajné lieky na zníženie horúčky – paracetamol alebo ibuprofén
- masti na zníženie svrbenia – Tanno Hermal, Dapis gél, Actimaris gél, Psilo balsam, Aloe Vera
- v minulosti boli odporúčané aj hojivé masti či tekutý púder, v súčasnosti sa to už neodporúča, ale odporúča sa pľuzgiere jemne dezinfikovať (Betadine, Tantum Verde..) a nechať ich "voľne dýchať"
- doplnkovou liečbou môžu byť ovsené kúpele (do vody sa prisypú jemné ovsené vločky), ktoré zmierňujú pocity svrbenia
- vhodné sú kúpele v slabo ružovom kúpeli s hypermangánom (do kúpeľa pridať len zopár zrniečok hypermangánu, aby bola voda slabo ružová) – pomáha pri svrbení a pôsobí antisepticky (proti infikovaniu)
- antihistaminiká (Aerius, Dithiaden, Zodac, ...) na zmiernenie pocitu svrbenia
- vitamíny C, B, D, zinok, podpora imunity (Imunoglukan, Imurin, Covirin, ...) dlhodobo aj 3 mesiace po prekonaní kiahní nakoľko po tomto vírusovom infekte dochádza k poklesu imunity!
- v prípade detí izolácia mimo kolektív, mimo škôlky, mimo školy, v prípade domácej liečby v prítomnosti starých rodičov, hrozí u starých rodičov nákaza v podobe prejavenia sa herpes zoster (pásový opar)!
- po prekonaní kiahní je vhodné chrániť kožu pred priamym slnečným žiarením, predchádzať tak tvorbe hyperpigmentácií a jaziev (vhodné potierať Imunoglukan lotio, Contratubex na jazvy, Strataderm, Rejuvalis)
- kiahne v dutine ústnej možno ošetrovať výplachmi s repíkom, šalviou, Eutrosis Oro, Glimbax, tantum Verde, kiahne na genitáli, vo vagíne, v konečníka ošetrovať len sedacími kúpeľmi v hypermangáne (rozrobiť - slabo ružovú vodu)
- deťom ostrihať nechty! (predchádza sa tak výraznému rozškriabaniu kiahní)
- ľahká nedráždivá strava
- kiahne NEŠKRABAŤ !
- po dobu izolácie možno ísť aj von, ale bez návštevy akéhokoľvek kolektívu, prechádzky na čerstvom vzduchu, bez výraznej fyzickej aktivity!
Kedy ísť k lekárovi?
- sú pľuzgiere veľmi bolestivé, červené a horúce alebo z nich vyteká hnis
- pocit sťaženého dýchania,
- dieťa opakovane vracia, je dehydratované, odmieta tekutiny
- sa pľuzgiere objavia na jednom alebo oboch očiach,
- závraty
- dieťa je apatické, problémy s chôdzou, má stuhnutý krk
- ak je dieťa mladšie ako 1 rok
Ak ste si istí, že dieťa má kiahne a nemá komplikovaný priebeh, nie je potrebné lekára navštíviť, je však potrebné nás informovať o tomto ochorení telefonicky, mailom, SMS alebo MMS.