Zavádzanie príkrmov

29.08.2024

Na internete je nespočetne veľa článkov o správnom zavádzaní príkrmov u detí a nejedna matka sa v tomto úplne stráca (aj ja som sa strácala) a čo je najhoršie, tak ani pediatri v tomto nemajú jednotné názory. Jednak názory "starej školy" a nové poznatky zo sveta sa niekedy bijú, a čo má robiť rodič, keď chce pre svoje dieťa to najlepšie?

Aj v tomto prípade platí – "no stress ". V rámci spracovania všeobecných odporúčaní pre všetky deti tejto zeme, stále prebiehajú rôzne štúdie, ktoré, keď si študujete majú rôzne výsledky. Vzhľadom k rozmanitosti kultúr, stravovacím návykom, rôznorodých druhov zeleniny, ovocia, semien a ako aj kultúrno-spoločenských a geografických rozdielov je jasné každému, že jednotné pravidlá zavádzania konkrétnych druhov potravín v danom "mesiaci" veku dieťaťa nie je možné. U nás na Slovensku sa riadime zavádzaním príkrmov z lokálnych surovín, no v dnešnom 21.storočí máme bežne prístup aj k cudzokrajným surovinám, ktoré sa stali súčasťou nášho jedálnička, preto nie je dôvod ich nedávať vo forme príkrmov, samozrejme so zreteľom na ich správnu konzistenciu, výživnosť a bezpečnosť pre dieťa.

WHO (svetová zdravotnícka organizácia) vydala tieto odporúčania 10/2023: 

1.           Dojčenie je odporúčané do 2 rokov a viac, rozhodnutie o pokračovaní dojčenia po 2.roku veku dieťaťa by malo byť ponechané na matke a dieťati.

2.          Dojčatá od 6-11 mesiacov, ktoré, nie sú dojčené, môžu dostávať mliečnu formulu alebo plnotučné živočíšne mlieko,                     
             deti od 12-23 mesiacov, ktoré, nie sú dojčené, môžu dostávať živočíšne mlieko a teda pokračujúce mliečne formuly nie sú odporúčané (môžu sa používať pasterizované, fermentované výrobky, jogurty, naopak nie je odporúčané kondenzované mlieko ako ani sladené a ochutené mlieka).

3.          Príkrmy dojčených detí začínajú od 6.mesiaca s pokračovaním dojčenia. Európska spoločnosť pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (ESPGHAN) ako aj Európska akadémia pediatrie (EAP) odporúča zavádzanie príkrmov u všetkých detí po ukončení 4. mesiaca, nie neskôr ako po 6.mesiaci. Musí sa zohľadniť aj psychomotorický vývoj a pripravenosť dieťaťa k tejto činnosti. Pozor u detí s alergiou alebo rodinným výskytom potravinových alergií pri zavádzaní vajíčka a arašidov.

4.           Deti od 6-23 mesiacov by mali jesť rozmanitú pestrú stravu:

a. potraviny živočíšneho pôvodu, vrátane mäsa, rýb alebo vajec by mali byť konzumované denne

b. ovocie a zelenina by mali konzumovať denne

c. strukoviny, orechy a semienka by mali konzumovať často, najmä ak nejedia mäso, ryby, prípadne vajcia a zeleninu, pozor na veľkosť a formu podávania vzhľadom na riziko udusenia

    5.      Medzi nezdravé jedlá a nápoje detí patria:

a. potraviny s vysokým obsahom cukru, soli a trans-tukov

b. nápoje sladené cukrom

c. umelé sladidlá

d. konzumácia 100% ovocnej šťavy by mala byť taktiež obmedzená

    6.       U detí od 6-23 mesiacov sú povolené výživové doplnky a fortifikované potravinárske výrobky

a. mikronutričné prášky (MNP) vybraných vitamínov a minerálov bez vynechávania iných potravín v strave

b. dovolená je aj konzumácia komerčne vyrábaných cereálnych výrobkov a rôznych cereálnych múk

c. Výživové doplnky na báze nízkeho množstva lipidov (SQ-LNS) sú užitočné hlavne u detí s podvýživou

Tieto produkty sú len doplnkom pestrej a vyváženej stravy, v žiadnom prípade nemajú byť náhradou za stravu.

      7.      "Vnímavé" kŕmenie – deti od 6-23 mesiacov by mali byť kŕmené aby sa fyziologicky vyvíjali , majú byť vedené k samostatnému jedeniu, čím sa podporí ich kognitívny, emocionálny a sociálny vývin.

ak by niekto chcel celé znenie:

https://www.who.int/publications/i/item/9789240081864

https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/373358/9789240081864-eng.pdf